MEDIACJE
Celem mediacji jest podjęcie próby polubownego rozwiązania zaistniałego sporu, a zadaniem mediatora jest pomóc uczestnikom mediacji w wypracowaniu akceptowalnego przez obie strony rozwiązania.
Mediacja opiera się na następujących zasadach: dobrowolność, poufność, bezstronność i neutralność. To strony decydują czy mediacje będą prowadzone, jak długo będą trwać oraz kiedy zostaną zakończone. W każdym momencie mediacje mogą zostać przerwane. Mediacje są poufne, a przekazywane podczas spotkań z mediatorem informacje objęte są tajemnicą. Zakaz ujawniania informacji dotyczy mediatora i wszystkich osób biorących udział w mediacji, a powoływanie się przez strony przed sądem na propozycje ugodowe lub jakiekolwiek oświadczenia składane w toku mediacji będzie bezskuteczne.
Mediator musi być osobą bezstronną i neutralną w stosunku do stron oraz przedmiotu sporu.
Cechą mediacji jest to, że strony samodzielnie powinny wypracować rozwiązanie problemu, a mediator pomaga w sformułowaniu wzajemnych ustaleń i nadaniu im odpowiedniej formy.
Podczas mediacji mediator nie udziela porad prawnych. Natomiast, na zgodny wniosek stron, może on wskazać sposoby rozwiązania sporu, które nie są dla stron wiążące.
Atrakcyjność mediacji przejawia się m.in. w tym, że zawarcie ugody zakończy istniejący spór, bo ugoda przed mediatorem ma moc ugody sądowej i podlega zatwierdzeniu przez sąd. Dodatkowo, zawarcie ugody pozwala stronom na zaoszczędzenie koszów sądowych.
Oliwia Żurawińska jako mediator wpisany na listę stałych mediatorów przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, a także na listę mediatorów Centrum Mediacji Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie oraz Centrum Mediacji przy Izbie Adwokackiej we Wrocławiu prowadzi mediacje z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i prawa pracy.
Prowadzenie mediacji wymaga zawarcia umowy o mediacje z mediatorem, albo odbywa się na mocy postanowienia sądu o skierowaniu stron do mediacji.
W razie zainteresowania zleceniem przeprowadzenia mediacji, serdecznie zapraszamy do kontaktu.